Kaip pasirūpinti savimi?

Gita Argustaitė-Zailskienė

11/23/20213 min read

Rūpintis savimi (angl. self-care) reiškia imtis iniciatyvos saugoti ar gerinti savo sveikatą ir emocinę savijautą.

Antraštės mums sako: "Tavo rūpinimosi oda rutina gali tapti rūpinimosi savimi ritualu!", "20 būdų pasirūpinti savimi, kai esi užsiėmęs", "Kaip nepasiduoti stresui" ir panašiai. Nuomonės formuotojai socialiniuose tinkluose savo pavyzdžiais taip pat rodo, kaip pasirūpinti savimi: skaityti knygą prie puodelio kavos, rytais plaukioti baseine, pasinaudoti SPA procedūromis.

Gal patarimai ir visai neblogi, tačiau čia turi galioti taisyklė, kad rūpinimasis savimi negali pavirsti našta. Be abejo, normalu, kad nugalėję tinginį ir nuveikę ką nors naudinga sau, pasijaučiame gerai, bet jei rūpinimasis savimi ilgainiui virsta dar viena kankinančia užduotimi kasdienių darbų sąraše – kažkas ne taip.

Ką turėti omenyje, kad galėtumėte tinkamai pasirūpinti savimi?

Švelnumas ir atlaidumas sau – labai svarbu. Rūpinimasis savimi neturi būti prievolė, kuri atneša į gyvenimą dar daugiau streso. Jei bandote rūpintis savimi, tačiau nepavyksta – nieko baisaus. Dėl to patirti įtampą ir pliekti save būtų priešinga išeitis negu tai, ko norite. Rūpinimasis savimi idealiu atveju yra tarsi švelnus savęs paglostymas, kartais truputį prisiverčiant daryti tai, kas jums yra sveika, bet jokiais būdais negali tapti griežtu sveiko valgymo/sporto/meditacijos režimu. Teiginys "kas nori, tas randa laiko" čia nebūtinai bus teisingas. Kai nepavyksta atsipalaiduoti ir rasti laiko mėgstamam užsiėmimui, sakykime sau "Šiandien neradau galimybės pailsėti. Tai ne nesėkmė – tiesiog dabar toks metas. Tikiu, kad rytoj vėl mėginsiu." Pagarbus kalbėjimas su savimi taip pat yra būdas savimi rūpintis.

Rūpinimasis savimi nebūtinai atsitinka savaime. Vis dėlto gali būti, kad net labai švelniai pasirūpinti savimi prireiks pastangų. Jei jaučiate, kad jums padėtų pabuvimas lauke arba saldžių gėrimų pakeitimas vandeniu, tikėtina, kad tokiai savirūpai prireiks ryžto ir veiklos. Išties net norėdami daryti tai, kas mums labai malonu, tai, kas mus paglosto ir nuramina, kartais turime pasistengti. Pavyzdžiui, jei labai norisi išeiti valandėlę pasivaikščioti su draugėmis, gali būti, kad reikės susikaupti ir atlikti dienos darbus kiek anksčiau. Arba jei jūsų norima savirūpa yra vakare paskaityti knygą, kad atsipalaiduotumėte, gali tekti pasitarti su šeimos nariais, kad tuo metu jūsų nekalbintų. Kartais rūpintis savimi yra lengva ir pavyksta savaime, o kartais reikia įdėti pastangų – didelių ar nedidelių. Sakykime sau "Jei šiandien jaučiuosi galinti(s) šiek tiek dėl savęs pasistengti – taip ir padarysiu".

Nėra recepto, kaip geriausia pasirūpinti savimi. Kiekvienas kitaip atsipalaiduojame ir "grąžiname save į vėžes". Jei madinga mergina socialiniuose tinkluose rodo, kaip kas savaitgalį keliauja po Lietuvą – tai nebūtinai tiks jums, jūsų šeimai ir piniginei. Jei dailiai nuaugęs vyras kasdien po darbo bėga į sporto salę ir džiaugiasi pagerėjusia emocine savijauta – tai irgi nebūtinai išeitis jums. Sakykime sau "Aš žinau, ką mėgstu veikti ir kas mane atpalaiduoja. O jei nežinau – bus smagu pamėginti tai atrasti. Nesilyginsiu su kitais ir jausiuosi gerai, darydama(s) tai, kas man tinka."

Rūpintis savimi naudinga ne tik tam, kad galėtume pasirūpinti kitais. Žmonės mėgsta sakyti, kad reikia pasirūpinti savimi, nes kitaip neturėsi, ką duoti savo vaikams, anūkams, mokiniams, pacientams ir kitiems, kurie nuo tavęs priklauso. "Iš tuščio puodelio kitiems neįpilsi" – yra tekę girdėti. Be abejo, tame yra tiesos: kuomet blogai jautiesi, vargiai sugebėsi būti labai geras kitiems. Aš vis dėlto kviečiu pažiūrėti į tai kiek kitaip. Rūpinkimės savimi pirmiausia dėl savęs. Sakykime sau "Aš esu geras ir vertingas žmogus. Aš nusipelnau pailsėti ir atgauti jėgas tiesiog todėl, kad man to reikia." Tai bus ne savanaudiškumas, o pripažinimas, kad esate toks pats žmogus kaip ir kiti.

Rūpinimasis savimi iš tiesų reiškia dar daugiau nei tik mėgstamas veiklas ar atsipalaidavimą. Po šia "kepurėle" palenda ir pagarba sau, ir gebėjimas brėžti ribas, ir tinkamas miego režimas, ir dar daug būdų fiziškai ir emociškai tvirtėti. Žengti pirmą žingsnelį nėra labai sunku, o galimybės – begalinės.

Kuo čia gali būti naudingas psichologas (-ė)?

  • Padėti pažinti save ir suprasti, kas pastiprina ir atpalaiduoja, o kas, priešingai, vargina.

  • Kartu dirbti ieškant tinkamų būdų pasirūpinti savimi, palaikyti jus ieškojimuose ir bandymuose.

  • Suteikti jums įgūdžių kalbėtis apie savo poreikius su aplinkiniais.

  • Kartu leistis į meilės ir pagarbos sau ugdymą.

  • Padėti peržvelgti jūsų gyvenimo būdą ir išsigryninti, kokių pokyčių jums norisi.

 

Papildomai galite pasidomėti:

https://www.mentoring.org/wp-content/uploads/2020/03/MARCH_2015_Self_Care_Assessment.pdf - skatinu į šį sąrašą žiūrėti ne kaip į griežtą metodiką balais įvertinti, ar sekasi rūpintis savimi. Panaudokite tai kaip paruoštuką, iš kurio galima semtis idėjų.